joomla templates top joomla templates template joomla

Lubię czuć się mądrą

golub-dobrzyn.pl włącz . Opublikowano w Samorząd

Gimnazjalistka „Działyńskiego” najlepszą matematyczką w regionie Jedynie Monika Zwolińska, uczennica III klasy Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu będzie reprezentowała powiat brodnicki, rypiński i golubsko-dobrzyński na etapie wojewódzkim konkursu przedmiotowego z matematyki.

Dla innych zadania okazały się zbyt trudne. Konkursowi patronuje kurator oświaty i jest najważniejszym, najtrudniejszym dla uzdolnionych gimnazjalistów. W liceach i technikach tego rodzaju uczniowskie zmagania o miano najlepszych nazywane są olimpiadami. W tym roku konkurs przedmiotowy z matematyki na etapie rejonowym odbył się 5 grudnia w Brodnicy. Gimnazjum przy ul. Szkolnej reprezentowały dwie uczennice: Monika Zwolińska i Karolina Wierzbowska, obie trzecioklasistki.

Ćwiczyły pod okiem matematyczki, Zofii Jabłońskiej. Udało się zakwalifikować dalej Monice, i to jako jedynej z regionu. Najwięcej problemów (spośród pięciu) sprawiło jej zadanie z funkcjami. - Monika za to zadanie i tak otrzymała dużo punktów. Było niestandardowe. Wymagało wyciągania wniosków, szukania strategii. Takich zadań nie rozwiązujemy na lekcjach. Pozostałe zadania też wymagały myślenia abstrakcyjnego, bazowały najczęściej nie na konkretach, ale wyrażeniach algebraicznych. – podkreśla Zofia Jabłońska.

Monika to niewątpliwie talent matematyczny, ale też interesujący młody człowiek. Na swój sukces zapracowała, rozwiązując dużo dodatkowych zadań. Zarówno ona, jak i jej matematyczka, a nie żałowały czasu, aby jak najlepiej przygotować się do konkursu. - Dlaczego matematyka? Bo sprawia mi najmniej kłopotów. Ale też dlatego, że lubię czuć się mądra, a tak właśnie się czuję, gdy wpadnę na rozwiązanie szczególnie trudnego zadania – mówi Monika. Jest pasjonatką żużla. Pochłania książki.

Nie ma ulubionej, bo „nie można wybrać ulubionego dziecka, wszystkie kocha się jednakowo”. Na pytania odpowiada w sposób wyważony i spokojny. Zaznacza, że matematyczny talent, podobnie jak jej brat – Paweł, też absolwent naszej szkoły, obecnie student informatyki, odziedziczyła po mamie. Zofia Jabłońska ma szczęśliwą rękę do finalistów. Ucząc w gimnazjum, doczekała się ich jedenaścioro. Monika to już 12 jej uczennica, która zakwalifikowała do wojewódzkiego etapu konkursu matematycznego. Maria Starosta