joomla templates top joomla templates template joomla

Śladami Józefa Sołtykiewicza

uggolub-dobrzyn.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości gminne

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Węgiersku dzięki projektowi Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo pt. Śladami Józefa Sołtykiewicza- Patrona Szkoły Podstawowej w Węgiersku mogli odwiedzić miejsca związane z życiem patrona swojej szkoły oraz pogłębić znajomość jego biografii. 24 i 25 października członkowie społeczności szkolnej udali się udali się do Szczecina.

Na miejscu spotkali się z wnukiem patrona naszej szkoły – p. Kułakowskim. Opowiedział o przeszłości swojej rodziny, o tym w jaki sposób trafiła ona do Szczecina oraz zaprowadził na grób Anny Sołtykiewicz oraz symboliczną mogiłę Józefa Sołtykiewicza. 14 listopada uczniowie naszej szkoły udali się do Działdowa i Stutthofu.

Pierwszym przystankiem podróży był budynek byłego obozu przejściowego nieopodal Działdowa, gdzie według ostatnich odkryć naukowych miał zginąć Józef Sołtykiewicz. Po zapaleniu znicza pod pomnikiem poświęconym ofiarom obozu ruszyliśmy w dalszą trasę na północ – do obozu koncentracyjnego Stutthof. Obóz w Działdowie był jednym z podobozów KL Stutthof.